29 листопада біля меморіалу «Червона стрічка» в Києві відбулася масштабна акція, організована БО «100% Життя» — найбільшою пацієнтською організацією України. Захід був присвячений Всесвітньому дню боротьби зі СНІДом, який щороку відзначають 1 грудня, і пройшов під гаслом «ВІЛ — це кома, а не крапка».
Попри виклики, повʼязані з війною, організатори наголошують: боротьба з ВІЛ/СНІДом не припиняється, адже життя триває.
Ключові факти про ВІЛ в Україні
Так, Україна посідає одне з перших місць у європейському регіоні за кількістю людей, які живуть із ВІЛ. Кожна третя ВІЛ-позитивна особа або не знає про свій статус, або залишається поза межами медичного нагляду, а значить, не приймає життєво важливе лікування — антиретровірусну терапію (АРВ-терапію), яка дає змогу людям із ВІЛ жити повноцінним життям. За оцінками, до початку повномасштабного вторгнення в Україні мешкало 244 877 людей із ВІЛ, із яких приблизно 200 000 перебували на підконтрольних Україні територіях.
Станом на 1 жовтня 2024 року на обліку в медичних закладах, що здійснюють нагляд за людьми, які живуть із ВІЛ (ЛЖВ), перебувають 147 599 осіб. Із них 118 529 людей отримують потрібну АРВ-терапію. Для порівняння, у 2009 році лікування отримав лише 15 871 пацієнт. Завдяки АРВ-терапії тривалість і якість життя ВІЛ-позитивних людей суттєво зростають. Сьогодні терапія дає змогу жити таким людям так само довго і повноцінно, як і людям без ВІЛ.
Дмитро Шерембей, голова БО «100% Життя»:
«Повномасштабна війна створила безпрецедентні виклики для системи охорони здоровʼя, але завдяки підтримці міжнародних партнерів нам не тільки вдалось уникнути дефіциту ліків для ВІЛ-позитивних пацієнтів — ми й надалі надаємо всі потрібні сервіси для вразливих категорій населення. В часи, коли так багато чинників, які поза нашим контролем, знання свого ВІЛ-статусу є передумовою для контролю стану власного здоровʼя», — говорить Дмитро Шерембей, голова БО «100% Життя».
«На сьогодні щороку в Україні реєструється близько 11 тисяч нових діагностованих випадків ВІЛ-інфекції, і тому проблема, як ніколи, залишається актуальною. Дякую медикам і громадським організаціям, які щодня забезпечують контроль, профілактику, своєчасну діагностику й терапію, зберігаючи життя й запобігаючи переданню вірусу від матері до дитини», — зазначив Михайло Розсада, генеральний директор Центру громадського здоровʼя України.
Матіас Шмаллє, координатор системи ООН та гуманітарний координатор в Україні, додав:
«Попри величезні виклики, які принесла війна, Україна демонструє надзвичайну силу та відданість у розвитку відповіді на ВІЛ. У цей Всесвітній день боротьби зі СНІДом ООН підтверджує свою готовність підтримувати Україну в забезпеченні доступу кожної людини, особливо тих, хто зазнав переміщення або стикається з маргіналізацією, до життєво важливих послуг із лікування ВІЛ гідно та без дискримінації. Ми також віддаємо шану стійкості та внеску людей, які живуть із ВІЛ, адже їх лідерство та адвокація сприяють прогресу та вселяють надію. Разом ми можемо перетворити труднощі на досягнення та наблизитися до подолання СНІДу як загрози для здоров’я суспільства».
«Сполучені Штати віддані своєму давньому партнерству з українським урядом і громадянським суспільством, щоб покласти край цій епідемії. Надзвичайний план президента США щодо допомоги хворим на СНІД — наша програма PEPFAR — надав важливу підтримку, яка допомогла десяткам тисяч людей, які живуть із ВІЛ, отримати життєво необхідну допомогу. Сьогодні, коли ми розмірковуємо про життя, на які вплинув ВІЛ, візьмімо також на себе зобов’язання усунути прогалини, загострені війною. PEPFAR залишається вашим непохитним партнером, надаючи ресурси, технічну допомогу та солідарність. Разом ми можемо подолати ці виклики та забезпечити, щоб Україна продовжила шлях до припинення епідемії ВІЛ», — Сенека Джонсон, Головний Координатор програм допомоги (Посольство США в Україні)
БО «100% Життя» — провідник змін
Організація, яка працює з 2001 року, залишається ключовим партнером держави у впровадженні медичних реформ і реалізації програм Глобального фонду та USAID. У 2023 році понад 500 000 українців отримали допомогу від БО «100% Життя», з яких близько 30 000 — це люди, які живуть із ВІЛ.
До акції долучилися представники МОЗ, Центру громадського здоров’я, ЮНЕЙДС, USAID, PEPFAR, CDC, Альянсу громадського здоров’я та Фонду Олени Пінчук.
Організатори закликають українців не зволікати зі знанням свого ВІЛ-статусу, адже своєчасне лікування рятує життя.