— Чим займаються Фонд винної культури та цивілізації вина та його музейний центр La Cité du Vin в Бородо?
Філіп Массол: Музей нового покоління La Cité du Vin в Бордо був відкритий у 2016 році. Установою управляє приватний Фонд винної культури та цивілізації вина. Щороку центр приймає в середньому 500 000 відвідувачів з різних країн світу, та понад тисячу французьких та іноземних журналістів. Також щорічно там проводять близько 400 статусних приватних заходів.
В музеї проходить постійна виставка Via Sensoria — унікальний одногодинний тур невеликої групі до 15 осіб у супроводі сомельє, протягом якого відвідувачам пропонуються чотири вина з усього світу (або оригінальні безалкогольні напої), які асоціюються зі світом мистецтва та чотирма порами року. Також проводяться дегустаційні майстер-класи з ефектом повного занурення.
Відкриття світового винного розмаїття було б неможливим без участі близько п’ятдесяти партнерів з усього світу, серед яких міжпрофесійні організації, асоціації, та установи, такі як зокрема й «Укрвинпром».
— Яку мотивацію мають винороби різних країн та України зокрема представляти свої вина в музеї La Cité du Vin?
Флоранс Маффран: Передаючи вина до La Cité du Vin, наші партнери надають цінні докази різноманітності світової культурної спадщини виноробства. Протягом року партнери пропонують «вина-амбасадори», які представляють типовість, якість та різноманітність вин з їхньої країни або регіону.
Ці вина пропонуються в різних зонах музею. Щоденна добірка з 15 вин з різних країн світу пропонується на завершення відвідування постійної виставки або в рамках дегустаційних майстер-класів. У певні періоди протягом року відвідувачі можуть бути здивовані, відкривши для себе вино з України.
— Як ви оцінюєте зацікавленість українськими винами у світі?
Елоді Гратуз: Ми дуже пишаємося, що в La Cité du Vin є українські вина! У нас вони маловідомі, але вже високо оцінені публікою. Відвідувачі завжди приємно здивовані та зачаровані різноманітністю стилів, які пропонують українські винороби, як на основі міжнародних, так й місцевих сортів винограду. Окрім червоних та білих, високо оцінені ігристі вина за їхню свіжість та складність. Попри руйнування, спричинені війною, українське виноробство демонструє стійкість, свою справжню ідентичність та оригінальність.
— Наскільки важливим є III національний відбір офіційних вин-амбасадорів в Україні для популяризації української культурної спадщини виноградарства та виноробства в світі?
Флоранс Маффран: Цей відбір дозволяє позиціонувати українське вино як універсальне надбання, визнане серед виноробів-партнерів la Cité du Vin. Кожна дегустація українських вин надає можливість нашим відвідувачам та команді сомельє обмінятися думками та відкрити для себе все розмаїття української виноробної культури з її специфічними сортами винограду, терруарами та кліматом. Для Фонду також важливо долучитися до героїчної праці українських виноробів у такий важкий період.
Фото: надані партнерами Укрвинпром